Przyczyny, symptomy, leczenie wodniaka jądra

Choroba sama w sobie nie jest bardzo niebezpieczna, medycy są jednakże zdania, że przesadne nagromadzenie się płynu może zaburzać funkcjonowanie jąder, a przez to oddziaływać pośrednio na produkcję plemników i ich jakość, a co się z tym łączy na płodność.
wodniak
Author: Didriks
Source: http://www.flickr.com


hospital
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com


Wodniak jądra - nowy post w- urolog wrocław prywatnie - może dotyczyć zarówno noworodków, jak także dojrzałych mężczyzn. Jego pierwszym oraz najbardziej specyficznym objawem jest powiększenie moszna. Wodniak jądra jest to nic innego jak nadmierne nagromadzenie się płynu w jego osłonkach. Przeważnie dotyczy wyłącznie jednej strony, sporadyczniej schorzenie przebiega obustronnie.


Wodniaka jądra zazwyczaj nie wywołuje bólu, z tej przyczyny choroba dostrzegana jest częstokroć przez przypadek albo dopiero w momencie zwiększonego obrzmienia worka mosznowego. Kuracja wodniaka jądra polega na operacji chirurgicznej. U dzieci zabieg przeprowadza się nie wcześniej niż po skończeniu drugiego roku życia. Często do tego czasu wodniak ustępuje samoistnie, np. dzięki wchłonięciu płynu otaczającego jądra. Jeśli jednakże zapadnie decyzja o zabiegu nie ma powodów do obaw – nie jest on bardzo karkołomny, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Operacja może zostać przeprowadzona metodą Winkelmanna czy też Bergmanna. W obu przypadkach najważniejszą kwestią jest usunięcie nadwyżki płynu, a różnica między sposobami polega na tym, że w pierwszej osłonki jądra zostają wywinięte na zewnątrz po czym zszywane z sobą, a w drugiej nadmiar osłonek jest wycięty.
Po operacji chory powinien pozostać w szpitalu aż do chwili zdjęcia drenu. Natomiast w ciągu paru tygodni po zabiegu nieodzowny jest oszczędny tryb życia, zwłaszcza że w owym czasie może występować opuchlizna jak też bolesność moszny.