Czy pigułki, zagłuszą poczucie winy wywołane przekraczaniem granic możliwości własnego organizmu

W obecnych czasach, dociera do nas mnóstwo treści z różnych mediów, na temat coraz nowszych osiągnięć w obszarze nauk medycznych. Pojawiają się nowe lekarstwa, szczepionki, nowe techniki operowania itp.


sklep - landszaft
Author: Sascha Kohlmann
Source: http://www.flickr.com


Mimo tego, globalny stan zdrowia obecnego społeczeństwa nie polepsza się. Spora część społeczeństwa choruje na choroby spowodowane rozwojem cywilizacji tzw. choroby cywilizacyjne - alergie, nadwagę, cukrzycę, nadciśnienie, nowotwory itp. Życie w galopie, notoryczny brak czasu na zorganizowanie lub zjedzenie posiłku, brak aktywności fizycznej, stres, źle zbilansowana dieta lub jej brak - sprzyjają niedoborom składników odżywczych w organizmie.


czas


Wytwarzane, coraz nowszej generacji lekarstwa, są skuteczne ale nie na długo, bo pojawiają się nowe schorzenia a niekiedy odmiany już istniejących. Teraźniejszy szum (szum w głowie leczenie) informacyjny, sprawia że przestajemy rozróżniać pożyteczne informacje od tych, które są zbyteczne. Większa część przestaje czytać załączone do lekarstw ulotki, zawierające charakterystykę całej listy skutków ubocznych. W obliczu choroby wymagamy od lekarzy szybkiego działania i skuteczności, a ci traktują nas jak klientów - nie pacjentów, przepisują sterty recept na leki o wzmożonym działaniu, często w ciemno, bez przeprowadzenia właściwych obserwacji - bo to także generuje dodatkowy koszt.


sklep
Author: Rolf Brecher
Source: http://www.flickr.com
Bardzo często nie składamy wizyty lekarzowi lecz zmierzamy prosto do apteki, z przekonaniem, że pani magister wie (ogólnie o lekach) sporo . Uznajemy, że zasugeruje kupno właściwego leku, na naszą przypadłość. Gorzej wówczas gdy sami decydujemy o nabyciu pigułek, sugerując się zdobytą wiedzą z różnorodnych nie zawsze sprawdzonych źródeł. Przekonani, że ten a nie inny polecany lek - ciekawa strona - stanie się lekiem na wszystkie nasze dolegliwości.


Idąc za nowymi trendami dotyczącymi polityki prozdrowotnej, sięgamy po suplementy diety, które może zakupić każdy i o wybranej porze dnia i nocy. Miejsca, w których są "w zasięgu ręki" to nie tylko punkty apteczne to także hipermarkety czy choćby stacje paliw.