Wycieczka piesza precyzyjnie określonymi trasami turystycznymi w paśmie Ślęży to wspaniały sposób na ruch poza domem.

Nie ma nic przyjemniejszego niż czynne spędzanie wolnego czasu. Rajd rowerowy w paśmie Góry Ślęży to interesujące połączenie sportu i wypoczynku. Masyw Ślęży to składająca się z granitu grupa wyniesień, znajdująca się niecałe 40 km na południowy-zachód od Stolicy Dolnego Śląska.


góry rankiem
Author: Erik Wilde
Source: http://www.flickr.com
Trzy główne, umiejscowione blisko siebie wierzchołki to: Ślęża Wieżyca i Radunia. Wzgórza porośnięte są lasami iglasto-liściastymi -świerk, buk, dąb, sosna, brzoza. Drzewostan jest skutkiem sztucznych nasadzeń. Pierwotnie znajdowały się tu pastwiska. Ślęża i pobliskie tereny są niebywale intratne dla mieszkańców Wrocławia, przypomina prawdziwe góry i leży o wiele bliżej niż najbliższe pasmo Sudeckie - Góry Sowie. Na miejscu można skorzystać z wypożyczalni rowerów górskich. Wytyczone są tutaj dwa szlaki rowerowe: rekreacyjny i trudniejszy - górski.

Ślęża to piękna góra, wyrastająca w kształcie stożka ponad otaczające ją równiny. Zauważalna jest z odległych krańców Dolnego Śląska. Metoda scharakteryzowania tych ścieżek jest wzorowa. Jeżeli dołączymy do tego zwartą sieć tras pieszych i nieopisanych dróg, to może okazać się, że Ślęża razem z pobliskimi Wzgórzami Oleszyńskimi i Kiełczyńskimi, oferuje mnóstwo możliwości górskiej jazdy na rowerze dla wszystkich bikerów ale również dla uwielbiających piesze wędrowanie: od amatorów do zaawansowanych i wybrednych. Cały ten teren stanowi Park Krajobrazowy zatwierdzony w 1988 roku. Szczyty Ślęży i Raduni objęte są rezerwatami. Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów, zaproponowało dwa szlaki rowerowe łączące Wrocław i Ślężę. Przejazd tam i z powrotem to ponad 80 kilometrów. Wyzwanie nie tylko rekreacyjne ale i wyczynowe. Przeczytaj więcej szczegółów http://poza-domem.pl/kuriozum-sportu-cheese-rolling/


góry - Bieszczady
Author: Andrzej Wójtowicz
Source: http://www.flickr.com
Zapewnia odetchnięcie od wyboistych nawierzchni, którymi zazwyczaj przebiega niebieski szlak rowerowy, jak również wspaniałe widoki Ślęży z bliskiej perspektywy, odmienne od tych oglądanych z równin u podnóża masywu. Nie mniej jednak, cudowne widoki i przyjemne zmęczenie po powrocie do domu, to walory takiego rajdu za miasto. Wokół góry Raduni, wzdłuż granicy rezerwatu, prowadzi łatwa droga gruntowa. Mamy natomiast parę wyjść objechania Ślęży u jej podnóża. Ślęża jest obiektem przyrodniczym masowo odwiedzanym w ciągu całego roku, stanowiącym doskonały punkt widokowy na pasmo Sudetów – szczególnie Gór Sowich i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco dalej położonym Wrocławiem. Trasa rowerowa wokół góry Raduni może być świetnym dodatkiem niebieskiego szlaku rowerowego wokół Ślęży.