Czym jest chirurgia szczękowa oraz które zabiegi wykonuje chirurg o specjalizacji chirurgii szczękowo-twarzowej?

Specjalizacja chirurgia twarzowo-szczękowa jest to dyscyplina medycyny, jaka łączy ze sobą fragmenty chirurgii plastycznej oraz chirurgii stomatologicznej, onkologii i ogólnej medycyny.
janpol
Author: Erik Charlton
Source: http://www.flickr.com


zabiegi które chirurg szczękowy wykonuje w tej sferze przeprowadza się na ogół do usuwania tzw. zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, uszkodzeń bądź (poprzednia strona) zniekształceń buzi w skutek wypadku, terapia zapalnych stanów, guzów jak też torbieli w okolicy szczękowych zatok. Chirurgii szczękowo-twarzowej nie wolno mylić z chirurgią stomatologiczną. Z reguły realizowane zabiegi z tej dyscypliny to na przykład: eliminacja zębów z zębodołów a także zębów mądrości, usuwanie korzeni, transpozycja ząbków bądź stabilizacja kości.


Chirurgia twarzowo-szczękowa jest to połączenie medycyny ogólnej oraz odontologii. Absorbuje się terapią chorób jamy ustnej (w tym ząbków, miękkich tkanek, szczęki) i twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej zazwyczaj trafiają trudne przypadki, kiedy sam stomatolog albo chirurg plastyczny częstochowa nie jest mógł pomóc. Zniekształcenie twarzy, np. na skutek poważnego wypadku czy pobicia, wymagać może interwencji chirurga. Chirurgiczne leczenie wymagane jest również w wypadkach, kiedy zgryz jest niepoprawny. Częste wady zgryzu to: wysunięcie żuchwy czy też zgryz otwarty.
Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się także do zabiegów kształtowania brody, np.: nadania właściwych proporcji, zmniejszania albo powiększania brody bądź poprawka jej kształtu.