Co to jest zaćma i jak ją leczyć? Czy przeprowadzenie operacji to właściwy pomysł? O jakich kwestiach pamiętać?

Zaćma jest bardzo groźna, prowadzi do mętnienia soczewki oka. Jest to w ogromnej większości przypadków wynik starości, lecz niekiedy bierze się to z tzw. wady wrodzonej. Na szczęście obecnie zaćma nie oznacza od razu wyroku, bo nowatorskie metody umożliwiają przywrócić lepszy wzrok oraz uwolnić osoby z tą dolegliwością od okularów.
zaćma operacja
Author: Barka Tumska
Source: Barka Tumska


Zaćma: www najczęściej atakuje po 60-roku życia, ale także potrafi przytrafić się w młodszym wieku. Jeśli zdarzy się zbyt wcześnie to bardzo często przez różne czynniki, tj. uraz oka, kontakt oka z chemikaliami czy praca w szkodliwych warunkach. Na nasze nieszczęście, zaćma jest przebiegła, ponieważ u każdej osoby przebiega trochę odmiennie. Niekiedy więc rozwija się długie lata, a innym razem postępuje niezwykle szybko, bo już w ciągu kilku miesięcy staje się wyjątkowo uporczywa.


Efekt to oczywiście gorszy wzrok. Całe szczęście łatwo ją rozpoznać. Na początku lekarz każe nam zakładać korekcyjne szkła, jak nic nie dają, to znaczy, iż prawdopodobnie obowiązkowa jest operacja. Najbardziej korzystnie wykonać ją bardzo szybko, gdyż jak zaćma (m-med.wroclaw.pl/2018/01/07/zacma-na-nfz-krotkie-terminy/) operacja przynosi tu doskonale rezultaty. Zabieg jest skuteczny, prosty, nie występują po nim jakieś poważniejsze powikłania. Co ważne, można go przeprowadzić w sumie u każdego.


Operację możemy wykonać na dwa sposoby: wewnątrztorebkowo oraz zewnątrztorebkowo. Pierwsza z nich jest starsza, odnosi się do usunięcia zmętniałej soczewki wraz z torebką, w jakiej się znajduje.
W dzisiejszych czasach częściej wykorzystuje się metodę druga, w której zostawia się torebkę i do niej daje sztuczną soczewkę. To bardziej odpowiedni sposób, gdyż tu wykorzystywane są najnowsze techniki, jakie zapewniają najlepsze rezultaty.