Jogging to gimnastyka, którą może uprawiać każdy chętny

Bieganie jest aktualnie bardzo cieszącą się popularnością formą aktywności. Przyznać trzeba, że nader zdrową i dość mało kosztowną. Śmigać wszakże da się bez mała wszędzie. Wystarczy odpowiedni obszar oraz wygodne obuwie sportowe.
Bieganie
Author: ASICS
Source: ASICS
Nie ważne czy jest to pobliska droga gruntowa czy też chodnik koło naszej rezydencji. Wymagana jest tylko niemała ilość chęci. Oczywiście przed biegiem trzeba się w odpowiedni sposób rozgrzać. Nie od początku będziemy biegać w maratonach. Najlepiej jest zacząć od szybkiego spacerowania, tak żeby nie obciążać zbyt stawów kolanowych. Uprawianie sportu powinno być przyjemne, a nie będzie tak, gdy coś nas będzie bolało (i nie będzie to przejściowy ból związany ze zmęczeniem. Ból tego rodzaju powinien przejść po 10 - 15 minutowym relaksu). Dodatkową wartością tego tej dyscypliny sportowej jest to, że można biegać familiarnie. Żeby rozpocząć przygodę z joggingiem najważniejszą kwestią jest odpowiednie obuwie. Zadaniem ich jest usztywnić stopę a także staw skokowy by zminimalizować ryzyko wystąpienia urazu. Nie mniej ważne od butów są skarpety do biegania. Najlepiej by były z bawełny oraz nie za grube. Oczywiście powinny mieć mocne ściągacze aby powstrzymać rolownie się skarpet. Skarpety przeznaczone do biegania robione są sposobem bezszwowym, dzięki czemu można uniknąć bolesnych podrażnień (szorty biegowe).
W handlu można zakupić skarpety do biegania wytworzone z bambusa. Mniej ekologiczni amatorzy biegania (zobacz wałek rehabilitacyjny) skorzystać mogą z kosmicznych technologii przyszłości. Myślę o bieliźnie termoaktywnej. Poza obuwiem oraz skarpetkami do biegania postarać się trzeba o spodnie do biegania funkcjonalne spodnie biegowe. Powinny one nie ograniczać ruchów biegacza. Powinny być też wykonane z trwałego materiału, tak aby w czasie biegania nie uszkodziły się. Rzecz jasna powinniśmy dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych. Warto więc się zaopatrzyć w krótkie spodenki do biegania latem. Nie możemy też zapominać o nakryciu głowy, przede wszystkim w dni bardzo słoneczne.